Distanskurs via zoom 9-12 28 augusti, 2024

Kurs i preanalys

Till anmälan

Information

Pris: 1 800 Pris för medlemmar: 1 100 Lokal: Distanskurs via zoom 9-12 Kursansvarig: Sonya Shiba

 

Kursen vänder sig till alla yrkesgrupper som arbetar med provtagning.

– Patientförberedelse: Patientinformation om vilka förberedelser som krävs inför provtagningen, inklusive fysisk aktivitet/vila, fasta och läkemedelsintag samt vikten av att vila 15 minuter före provtagning.
– information om fasteprov, läkemedelsintag, tidpunkt/dygnsvariation och olika provtagningstekniker såsom kapillär och venös provtagning, samt riskfaktorer för hemolys.
– provtagning vid infusion, blodprovstagning efter kontraströntgen, provtagning ur infarter och slaskprov.

Sista anmälningsdag: 26 augusti

Gå 3 – betala för 2!
Vid anmälan av tre deltagare från samma klinik/arbetsplats (med samma kostnadsställe/betalningsreferens) så betalar ni bara för två av dem.
Erbjudandet gäller både för nya anmälningar och redan anmälda. Har ni redan anmält två deltagare kan ni alltså anmäla en tredje utan kostnad.
Samma sak – var tredje deltagare gratis – gäller om ni anmäler ännu fler deltagare. Anmäler ni sex deltagare så betalar ni för fyra av dem, och så vidare.
(Vid anmälan av både medlemmar och Icke-medlemmar applicerar vi ”den billigaste på köpet”, alltså att det är medlemmarna i IBL som vi inte fakturerar för).
Observera att alla deltagare ska anmälas i formuläret nedan, även de som deltar kostnadsfritt.

Anmälan

Anmälan har stängt.